kocie rasy

Najpiękniejsze rasy kotów. Przegląd

Mawia się o nich, że chadzają własnymi ścieżkami, słyną z niezależności, gracji i piękna – to właśnie koty. Mają wśród ludzi swoich miłośników, którzy doceniają je za niepowtarzalny charakter i subtelność. Jakie koty są najpiękniejsze? Co o tym decyduje?

Koty o hipnotyzującym spojrzeniu

Koci wzrok słynie z przenikliwości i mądrości płynącej z oczu kota. Trudno zaprzeczyć, że większość tych zwierząt posiada oczy pełne tajemniczego blasku. Jednak niektóre z nich wyróżniają się nimi jeszcze bardziej.

Kotami, których duże, błękitne oczy są znakiem rozpoznawczym, są koty ragdoll. Ta rasa przypomina niemal żywą przytulankę. Sama nazwa rasy wskazuje na wygląd, który kojarzy się z lalką. To właśnie dzięki wspomnianym oczom, które dodatkowo kontrastują ze śnieżnobiałą sierścią, koty tej rasy sprawiają wrażenie, jakby właśnie zostały wyjęte z kart magicznej baśni. Podobnym wyglądem oczu podbitym kontrastem sierści odznaczają się koty syjamskie.

Równie piękne oczy, choć zupełnie inne jeśli idzie o barwę, posiada kot brytyjski. Te duże oczy o ciepłej, złocistej barwie potrafią zahipnotyzować niejedną osobę. Genetyka obdarzyła je niepowtarzalnym miedzianym, a można nawet powiedzieć bursztynowym spojrzeniem, które w zestawieniu z aksamitną, szarą sierścią tworzą niesamowite połączenie.

Koty z zachwycającą sierścią

Co jeszcze ludzie kochają w kotach? Tę miękkość sierści, gdy wskakują na kolana i pozwalają się choć przez chwilę pogłaskać. Kocia sierść, jej miękkość, barwa czy połyskliwy blask z pewnością wielu już skradły serca. Które z ras kotów posiadają najpiękniejszą sierść?

Wspomniane wyżej rasy mogą się nią z pewnością pochwalić. Rasą, która posiada wspaniałe, gęste i jednocześnie miękkie futro, jest kot perski. Jest to zwierzę długowłose, któremu sierść dodaje majestatu i powagi. Persy posiadają także piękny, puszysty ogon.

Kolejną rasą, która zachwyca wielobarwnym futerkiem, jest Maine Coon. To naprawdę duże koty, którym sierść w dwu rodzajach, krótkim i długim, dodaje niepowtarzalnego majestatu. Pozwala także na regulację termiczną, by kot mógł przystosować się do każdych warunków atmosferycznych.

Koty o nietypowym wyglądzie

Nikt nie odmówi uroku i swoistego piękna nawet typowym dachowcom – one także potrafią wywrzeć niemałe wrażenie choćby gracją, z jaką się poruszają. Są jednak rasy, których wygląd wzbudza wiele emocji.

Jedną z nich jest rasa kota bengalskiego. Można powiedzieć, że widać po nim gołym okiem dzikość kociej natury. Jego sierść bowiem łudząco przypomina umaszczenie lamparta. Bengale prezentują się niepowtarzalnie i nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie.

Spore kontrowersje budzi jednak kot, który jako takiej sierści w ogóle nie posiada. Mowa tu oczywiście o sfinksach. Ich ciało pokrywa gładka, aksamitna skóra, a na jej powierzchni można wyczuć delikatny meszek w dotyku przypominający zamsz. Cechą charakterystyczną tych kotów są także fałdki, które tworzą się na delikatnej skórze. To koty o specyficznym wyglądzie, który wielu uwielbia i uważa za niebanalny.

Piękno kotów jest niepodważalne – potwierdzą to zwłaszcza miłośnicy tych zwierząt. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie danej rasy z uwagi na jej wygląd, warto wcześniej dowiedzieć się o niej nieco więcej i przekonać się, jakie potrzeby ma dany kot.

+Artykuł Sponsorowany+