Dlaczego siano jest tak ważne dla królików? Wyjaśniamy

Dlaczego siano jest tak ważne dla królików? To pytanie, które powinien zadać sobie każdy właściciel tych uroczych zwierzaków. Na szczęście znamy na nie odpowiedź i z chęcią się nią podzielimy. Wystarczy, że zajrzysz do naszego artykułu. W treści znajdziesz też wskazówki na temat wyboru tego pokarmu. Dzięki temu dowiesz się, jak zadbać o zdrowie, dobrą kondycję i pełnię szczęścia swojego przyjaciela.

Dlaczego siano to dla królików podstawa żywienia?

Króliki należą do roślinożerców, a w naturze żywią się głównie trawą i ziołami. Z tego względu ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia zawartego w nich włókna pokarmowego. Tym sposobem siano stanowi nieodłączny element ich naturalnej diety, którego w żadnym wypadku nie należy pomijać. W przeciwnym razie skończy się to nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Niestety znacząco odbije się to na ogólnym zdrowiu Twojego pupila, a także obniży jego samopoczucie.

Zatroszcz się więc o to, aby zwierzę miało stały dostęp do siana. Co więcej, powinno stanowić ono aż 80% jego jadłospisu. Pozostałe 20% to zioła, gałązki, karma i przysmaki. Siano to dla królików również doskonały sposób na ścieranie zębów. Jest to istotne dla zapewnienia należytej higieny jamy ustnej.

Jaki rodzaj siana jest najlepszym wyborem dla królików?

Siano dla królików dostępne jest na rynku w wielu różnorodnych wariantach. Może ono składać się zarówno z samych traw, jak i zawierać dodatki w postaci ziół czy też suszonych kwiatów. Która wersja okaże się więc najlepszym wyborem?

Pytanie to zadaje sobie wielu właścicieli królików. Tak naprawdę jednak odpowiedź na nie nie ma najmniejszego znaczenia. Najlepiej bowiem postawić na różnorodność i tym samym kupować różne warianty smakowe. Wówczas dieta królika nie będzie monotonna, a przy tym stanie się bogata we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

O wiele ważniejszą kwestią jest natomiast jakość samego siana dla królików. Powinno być ono świeże i odpowiednio przechowywane. Wówczas nie będzie ono stęchłe i spleśniałe. Można to rozpoznać już po samym wyglądzie. Świeże siano będzie zielone, długie i grube, a nie zażółcone. Istotną kwestią jest także pochodzenie pokarmu. Nastaw się przede wszystkim na źródła wolne od oprysków i zanieczyszczeń. Gdzie zatem kupić siano, które spełnia wszystkie te kryteria? Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Obecnie bez problemu znajdziesz je np. w sklepach online, w tym chociażby w uszatkowerady.pl.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już, jak należycie zatroszczyć się o potrzeby swojego pupila. W rezultacie Twój królik będzie mógł emanować energią i dobrym samopoczuciem, zyskując przy tym zdrowe i długie życie.