Cukrzyca staje się coraz częstszą diagnozą nie tylko wśród ludzi, ale także psów. Choroba ta wpływa na metabolizm zwierzęcia i wymaga specjalnej troski, zwłaszcza w zakresie diety. Prawidłowo dobrana karma może znacząco poprawić komfort życia psa i wspomagać kontrolę poziomu cukru we krwi. W tym artykule przyjrzymy się więc, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa z cukrzycą. Omówimy również, czy dieta BARF jest w tym wypadku dobrym rozwiązaniem.
Rola żywienia w przypadku psa z cukrzycą
Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna, zaburzająca gospodarkę węglowodanową organizmu. Jej objawy obejmują m.in. zwiększone pragnienie, zwiększony apetyt przy jednoczesnej utracie wagi, apatię, ospałość. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu groźnych powikłań. Najpoważniejsze to zapalenie trzustki, niewydolność wątroby, czy też ostra niewydolność nerek, które mogą zakończyć się śmiercią pupila.
Chociaż cukrzyca to choroba nieuleczalna, nie jest wyrokiem dla czworonoga. Twój pupil nadal może mieć długie i szczęśliwe życie. Wystarczy jedynie zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Można to osiągnąć poprzez regularne posiłki i odpowiednią dietę, która musi być rygorystycznie przestrzegana do końca życia psa. W niektórych przypadkach konieczne jest także wdrożenie terapii insuliną. Przejdź zatem dalej i sprawdź, jak powinna być zbilansowana karma dla psa z cukrzycą.
Karma dla psa z cukrzycą – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Niewłaściwa dieta może pogorszyć stan psa chorującego na cukrzycę. Dlatego też kluczowym krokiem w trosce o jego zdrowie jest wybór odpowiedniej karmy. Na co należy zwrócić uwagę, szukając idealnego wariantu?
Liczy się przede wszystkim jej skład! Karma dla psa z cukrzycą powinna być wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa z ograniczoną ilością tłuszczów i niskim indeksem glikemicznym. Dlaczego to takie ważne?
Żywienie bogate w cukry proste powoduje gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi. O ile organizm zdrowego zwierzaka jest w stanie się z tym uporać, jest to bardzo niebezpieczne dla psiego cukrzyka. Z tego względu szczególnie polecane są karmy mokre, gdyż mają niższą zawartość cukrów prostych. Wybieraj w szczególności te z wysoką zawartością mięsa i podrobów, które zawierają:
– dużą ilość wysokiej jakości białka (około 25%);
– błonnik (około 15%) – wspomaga trawienie i spowalnia wchłanianie cukrów prostych;
– wysokiej jakości tłuszcze (10%).
Pozostała część składników to węglowodany.
Dzięki temu poziom cukru we krwi będzie bardziej stabilny, a ryzyko nagłych wahań – mniejsze. Oczywiście pod uwagę należy brać także indywidualne potrzeby pupila jak np. masa ciała, czy choroby współistniejące.
Z tak zbilansowanym składem spotkać można się w przypadku karm specjalistycznych oznaczonych jako diabetic. Co, jednak jeśli Twój pies nie chce jeść takiej karmy? To częsty problem!
Dieta BARF dla psa z cukrzycą – czy to dobry wybór?
Karmy specjalistyczne odznaczają się umiarkowaną smakowitością. Często zdarza się zatem, że pupil odmawia jedzenia. Taki stan nie powinien mieć miejsca, gdyż źle wpływa na poziom cukru we krwi. Jak wówczas postępować?
Warto rozważyć przejście na dietę BARF. Jest ona niezwykle korzystna dla psiego cukrzyka, gdyż pozwala kontrolować nie tylko skład pożywienia, ale także jego smak. Dzięki temu można łatwo dopasować żywienie do preferencji smakowych czworonoga i tym samym utrzymać regularność posiłków.
Specjalistyczna karma dla psa z cukrzycą czy dieta BARF – co wybierzesz?
Pies z cukrzycą może funkcjonować tak jak dotychczas. Wystarczy kontrolować poziom cukru i zadbać o odpowiednio skomponowany jadłospis. Jak już wiesz, specjalistyczna karma dla psa z cukrzycą nie jest jedynym rozwiązaniem żywieniowym. Istotne wsparcie w chorobie uzyskać można także poprzez wprowadzenie diety BARF. Pamiętaj jednak, że aby uzyskać wymienione korzyści, należy zatroszczyć się o najwyższą jakość mięsa oraz staranne bilansowanie posiłków. Sprawdź, co najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego czworonoga i pomóż mu żyć zdrowo i aktywnie!
+Tekst Sponsorowany+
Dodaj komentarz