czapraki

Czy konia, tak jak psa, można zaadoptować ze schroniska?

Posiadanie własnego konia to nie tylko dużo przyjemności wynikającej z możliwości samodzielnego ujeżdżania go, ale przede wszystkim duży koszt zakupu i utrzymania. Wprawi jeźdźcy, posiadający własną stadninę, mogą jednak pokusić się o adopcję tego zwierzęcia, tak jak ma to miejsce w przypadku psa czy kota ze schroniska. Jak wygląda taki proces?

Kupić czy adoptować – co jest lepszym rozwiązaniem?

Fundacje zajmujące się adopcją koni mają bardzo wyśrubowane wymagania dotyczące tego procesu. Oznacza to, że zanim dojdzie do „wzięcia” go spod ich opieki, może minąć wiele tygodni, a nawet miesięcy. W tym czasie nowi opiekunowie są dokładnie prześwietlani, głównie pod kątem możliwości zapewnienia odpowiednich warunków bytowych zwierzęciu.

Jeśli potrzebujesz konia do celów zarobkowych lub reprodukcyjnych – lepszym wyborem będzie kupno, ponieważ adopcja wyklucza zmuszanie konia do pracy, zarówno odpłatnej, jak i nieodpłatnej. Pozwala ona również na zajeżdżanie go jedynie przez osobę, która podpisze umowę adopcyjną. Jeśli zatem chcesz zyskać przyjaciela do własnej stadniny, możesz to zrobić nieodpłatnie, co wiąże się jednak z wieloma obostrzeniami.

Co należy zapewnić adoptowanemu koniowi?

Należy pamiętać, że choć sama adopcja jest nieodpłatna, to już utrzymanie konia jest kosztowne. Adoptujący musi mu zapewnić przede wszystkim komfortową stajnię, odpowiednio duży wybieg oraz dostęp do świeżego pożywienia i wody przez cały rok. Bardzo ważne jest także, aby zwierzę miało towarzystwo innego konia lub kuca – w wielu przypadkach jest to twardy warunek oddania go pod opiekę adoptującemu.

Musisz też pamiętać o opłaceniu transportu specjalną przyczepką, a także o zakupieniu akcesoriów do ujeżdżania i ćwiczeń. Wszelkie siodła, czapraki oraz uprzęże nie należą do tanich rzeczy, o czym doskonale zdają sobie sprawę miłośnicy jeździectwa. 

Kiedy warto skusić się na adopcję konia?

Czasem osoby posiadające własne stajnie muszą zmierzyć się na przykład ze śmiercią jednego ze swoich podopiecznych. Chcąc wypełnić te pomieszczenia życiem i zapewnić pozostałym zwierzakom towarzystwo, decydują się one na kupno lub adopcję. Niekiedy decyzja ta wypływa na przykład z chęci posiadania na własność kolejnego zwierzęcia, na którym można będzie ćwiczyć swoje umiejętności jeździeckie, i któremu w ten sposób można będzie dać nowy dom, którego ono do tej pory nie miało okazji zaznać.

Konie są kosztownymi i drogimi w utrzymaniu pupilami, dlatego ich adopcje występują zdecydowanie rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku psów czy kotów, a same procedury adopcyjne są bardziej skomplikowane. Mimo wszystko jednak warto się na to skusić, jeśli ma się odpowiednie możliwości materialne, ponieważ można w ten sposób zyskać wspaniałego przyjaciela. Niezbędne jednak jest posiadanie wiedzy na temat natury koni, ich zdrowia, żywienia i pielęgnacji. Wbrew pozorom nie jest to temat łatwy, dlatego przed podjęciem decyzji o adopcji należy bardzo dokładnie go przemyśleć i upewnić się, czy jest się gotowym na podjęcie się takiego zobowiązania.

+Artykuł Sponsorowany+